02:52:39 Wtorek, 07 lutego 2023 Zaloguj się
złudzenia optyczne
Strona głównaOkoZłudzeniaSztukaGaleriaDownloadLinki
Wstecz
Dalej

Złudzenia

Wielkości


Irradiacja

Patrząc na zestawienie par obrazków, wydaje się, że pola jaśniejsze mają większą powierzchnie. W rzeczywistości są one takie same. Złudzenie to nazywa się irradiacją. Polega ono na mylnej ocenie wielkości powierzchni. Przyczyną irradiacji jest to, że podrażnienie fizjologiczne na siatkówce zajmuje większą powierzchnię, niż geometryczna granica obrazu optycznego. Złudzenie porównać można z sytuacją, kiedy naciskamy powierzchnię ręki palcem. Białe pole pozostawione przez palec będzie większe niż geometryczna powierzchnia nacisku. Siłę nacisku można przyrównać do jasności widzianego obrazu (im większa siła, tym większe białe pole pozostawione na ręku - im jaśniejszy obraz, tym większy się wydaje).

Irradiację możemy zaobserwować w życiu codziennym. Patrząc na księżyc wydaje nam się, że jego część oświetlona jest większa od części ciemnej, której kontury dostrzegamy. Niekiedy ludzie wykorzystują złudzenie irradiacji. Przykładowo Panie zakładając jasne suknie zyskują na tuszy i odwrotnie, nosząc ciemne stroje, stają się smukłe.


Kontrast Wielkości

Wielkość sąsiadująca z drugą znacznie od niej większą wydaje nam się mniejsza niż inna, równa jej, ale posiadająca mniejsze wielkości wokół siebie. Złudzenie to ma podłoże psychologiczne. Dodatkowe elementy skłaniają nas do porównywania całych figur i narzucają nam sąd o całych figurach. My jednak odnosimy go do części składowych, które mieliśmy oceniać, ale z osobna wziąć je pod uwagę było bardzo trudno. W tym złudzeniu zachodzi pomyłka co do sądu przedmiotu, który poprzez sąsiedztwo i dodatki uzyskał zupełnie osobliwy wygląd.
Zasadzie tej ulegają odcinki prostych, pola okręgów, podstawy prostokątów, kąty.

Inne ilustracje obrazujące złudzenia przy kontraście wielkości

Złudzenie Mullera-Lyera

Polega ono na fałszywej ocenie długości dwóch odcinków, wyznaczonych przez dane figury. Złudzenie to ma podłoże typowo psychologiczne. Mimo, że oceniane przez nas odcinki mają jednakowy wymiar, odpowiednie części większej całości wydają nam się większe i na odwrót.

Polegając na tej samej zasadzie, możemy uczynić człowieka pozornie wyższym, zakładając mu na głowę wysoką czapkę. Tak samo postępuje odruchowo np. kot, w stanie zagrożenia podnosząc wysoko do góry ogon.

Kontakt: mse@zludzenia.pl