01:55:45 Wtorek, 07 lutego 2023 Zaloguj się
złudzenia optyczne
Strona głównaOkoZłudzeniaSztukaGaleriaDownloadLinki
Wstecz
Dalej

Prostoliniowość

i Równoległość


Złudzenie Zollnera

Złudzenie to związane jest z oceną wielkości kątów. Na ogół jesteśmy skłonni kąty ostre przeceniać, a kątów rozwartych niedoceniać. Czyli zarówno kąty ostre jak i rozwarte uważamy za bardziej proste, niż są w rzeczywistości.
Rys. 1 przedstawia szereg długich równoległych linii, przekreślonych systemem nachylonych pionowych i poziomych odcinków. Obecność tego systemu sprawia, że równoległość prostych znika i wydają się one nachylone względem siebie raz w jedną, raz w drugą stronę.
Przyczyną złudzenia jest wspomniane zjawisko prostowania kątów - kąty między liniami zasadniczymi a przekreślającymi skłonni jesteśmy brać za bardziej proste, a przez to całość pojmować jako system nachylonych do siebie drabinek.


Inne ilustracje obrazujące złudzenie ZollneraZłudzenie Herringa

Złudzenie to spowodowane jest wypukłością ludzkiego oka, a co za tym idzie wklęsłej budowie siatkówki, która rejestruje widziany przez nas obraz. Jesteśmy w stanie dojrzeć tylko dwie linie idealnie proste - linie horyzontu i linie do niej prostopadłą przechodząca przez środek pola widzenia. Wszystkie inne linie, na które patrzymy, odchylają sie na zewnątrz.

Poniższa ilustracja w dość dobry sposób obrazuje mechanizm naszego widzenia. Po jej powiększeniu, gdy przyglądamy się jej ze znacznej odległości, widzimy że pionowe i poziome linie na granicach poszczególnych pól nie są równoległe, lecz zakrzywione na zewnątrz. Natomiast przy bardzo niewielkiej odległości oczu od ilustracji, linie będą wydawać się równoległe - ich krzywizna pokryje się z krzywizną siatkówki.

Linie wydadzą nam się proste jeżeli obraz przekroczy 60 stopni kąta widzenia.

Efekt tego złudzenia możemy dostrzec na codzień. Kiedy spojrzymy na wysoki budynek, wyda nam się, że jego ściany odchylają sie na zewnątrz w górnej części konstrukcji.

Kontakt: mse@zludzenia.pl