01:49:34 Wtorek, 07 lutego 2023 Zaloguj się
złudzenia optyczne
Strona głównaOkoZłudzeniaSztukaGaleriaDownloadLinki
Wstecz
Czas na ekonomie! kod rabatowy saturn kopiuj za darmo!
Dalej

Perspektywa

Trójwymiar


Złudzenie Ponzo

Złudzenie Ponzo, nazywane również złudzeniem torów kolejowych polega na błędnym postrzeganiu długości dwóch poziomych odcinków. Pomyłka ta spowodowane jest poprzez elementy otaczające, w tym wypadku tory kolejowe, które pokazane są w perspektywie. Poddają nam one sugestie, że dwa odcinki, które mieliśmy oceniać, również ujęte są w perspektywie, a co za tym idzie, ten umieszczony w głębi, mimo tego samego rozmiaru, wydaje się większy niż drugi odcinek położony "bliżej" obserwatora.

Pomyłki tego typu występują nie tylko przy ocenie długości odcinków ale także wielkości kół, kwadratów, sylwetek figur. Kolejna ilustracja przedstawia dwie identyczne co do wielkości postacie, umieszczone w narysowanym w perspektywie korytarzu. Jedna postać jest w głębi, druga bliżej obserwatora. Podobnie jak w złudzeniu Ponzo, gdzie tłem są tory kolejowe, również tutaj, zauważamy efekt mylnej oceny wielkości.


Dwa odcinki

Spójrz na ilustrację i porównaj długość odcinków AB i BC. Może się wydawać, że odcinek AB jest krótszy od BC. Tak naprawdę mają one takie same wymiary.

Co spowodowało błąd przy analizie długości? Otóż nasz mózg przyjmuje, że oglądana figura jest ukazana w perspektywie (przechylona i położona), a jej pierwotny wygląd przedstawiony jest na ilustracji poniżej. Dlatego też, nie zauważamy faktu, że trójkąt ABC jest trójkątem równoramiennym, przez co odcinki AB i BC są takie same.Określanie perspektywyKłopoty z perspektywą przy próbie interpretacji oglądanej ilustracji (chodzi o wątpliwości dotyczące tego, czy konstrukcję widoczną na rysunku oglądamy "od góry" czy "od dołu") maleją, gdy pojawia się dodatkowy obiekt, wyróżniający jeden z wariantów.

Kontakt: mse@zludzenia.pl