02:37:43 Wtorek, 07 lutego 2023 Zaloguj się
złudzenia optyczne
Strona głównaOkoZłudzeniaSztukaGaleriaDownloadLinki
Wstecz
Dalej

Kolor

Kolor


Ptak w klatce

Do innych mechanizmów odwołuje się równie klasyczne złudzenie o nazwie Ptak w klatce (w zaroślach). Użycie odpowiednio dobranych barw powoduje, że napis wydaje się położony bliżej obserwatora niż tlo. Przyczyną powstania tego efektu jest zależność długości ogniskowej, a więc odległości od soczewki, w jakiej powstaje obraz, od długości fali światła (aberracja chromatyczna). Uzyskanie na siatkówce ostrego obrazu czerwonego ptaka i zielonego tła wymaga nieco różnego napięcia mięśni zmieniających krzywiznę soczewki oka, co jest przez układ nerwowy interpretowane jako różnica odległości obu przedmiotów.Trzy kolory

Przyjżyj się dokładnie ilustracji i oceń ile kolorów się na niej znajduje. Na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że jest ich cztery (wliczając w to biały kolor tła). W rzeczywistości na rysunku widnieją tylko trzy kolory - purpura, zieleń i biel. Widać to dokładniej, gdy ocenie poddamy tą samą ilustracje w większym formacie (powiększ).

Oko zarejestrowało jeszcze jeden kolor, ponieważ poszczególne kwadraty, zielone i purpurowe, leżały obok siebie. Poprzez połączenie tych dwóch widm został odebrany jeszcze jeden kolor, brązowy.

Wyświetlanie obrazu w monitorze

Powyższe zjawisko wykorzystuje się przy wyświetlaniu wielu kolorów w monitorze. Obok siebie są trzy punkty - czerwony, zielony i niebieski. W zależności od tego jaki kolor ma być wyświetlony, podawana jest odpowiednia ilość tych trzech barw.Kontrast

Złudzenie to polega na błędnej ocenie środkowego, poziomego pasa. Obserwatorowi wydaje się, że jego barwa zmienia się przeciwnie do barwy tła tj. od ciemno-szarego po jasno-szary. W rzeczywistości oceniany element jest jednolicie szary.

Powyższy sąd podsuwa nam kolor tła, do którego porównujemy oceniany element. Tam gdzie jego barwa jest jaśniejsza, pasek wydaje się ciemniejszy i na odwrót.

Złudzenie to ma podłoże psychologiczne i pokazuje, że nie jesteśmy w stanie wyizolowac ocenianych elementów, lecz oceniamy obiekt jako całość i z tej oceny wyciągamy wnioski dotyczące poszczególnych elementów. Jest tak nie tylko przy ocenie koloru, widać to także przy złudzeniu Mullera Lyera, gdzie oceniamy rozmiar obiektu.


Kontakt: mse@zludzenia.pl