11:26:20 Niedziela, 26 marca 2023 Zaloguj się
złudzenia optyczne
Strona głównaOkoZłudzeniaSztukaGaleriaDownloadLinki
Wstecz
Dalej

Budowa

Oka


Oko

Oko składa się z gałki ocznej z nerwem wzrokowym, aparatu ochronnego i aparatu ruchowego.

Gałka oczna osadzona jest w oczodole, wysłanym grubą warstwą tkanki łącznej. Składa się ona z trzech błon: zewnętrznej włóknistej, naczyniowej i wewnętrznej. Przednia część błony włóknistej zwana jest rogówką, tylna twardówką.


Ilustracja:
www.oko.info.pl

Twardówka - chroni oko przed urazami mechanicznymi. Przyczepione są do niej mięśnie oczne poruszające gałką. W tylnej części oka przez twardówkę przechodzi nerw wzrokowy i naczynia krwionośne.

Błona naczyniowa - w okolicy rogówki tworzy tęczówkę oraz ciałko rzęskowe.

Tęczówka - położona z przodu oka, za rogówką, jest błoną o kształcie krążka, w środku którego znajduje się otwór. Otwór ten, zwany Ąrenicą umożliwia przechodzenie promieni świetlnych do wnętrza oka. W tęczówce znajdują się mięśnie gładkie zwężające i rozszerzające Ąrenice. Proces ten dzieje się bez udziału naszej woli i ma na celu regulowanie ilości światła wpadającego do oka w zależności od natężenia oświetlenia otoczenia. Zwany jest on adaptacją oka.

Soczewka - znajduje się za tęczówką, przeĄroczysta, owalna. Jej zadaniem jest dalsze załamywanie promieni przechodzących przez Ąrenice. Soczewka może zmieniać swój kształt w zależności od tego, czy patrzymy na przedmioty położone blisko lub daleko od oka. Zdolność ta zwana jest akomodacją oka.

Komora tylna oka - przestrzeń między soczewką a tęczówką wypełniona przeĄroczystym płynem produkowanym przez ciałko rzęskowe

Siatkówka - błona wewnętrzna stanowiąca światłoczułą warstwę gałki ocznej. Jej zadaniem jest odbieranie wrażeń świetlnych. Odpowiedzialne za to są komórki światłoczułe - pręciki i czopki. Pręciki odbierają wrażenie natężenia światła, czopki służą do rozróżniania barw. Więcej o rozróżnianiu kolorów w rozdziale Widzenie Barw.

Plamka żółta - wyróżnione na siatkówce miejsce najlepszego widzenia, położone na osi widzenia. Jest tam największe skupisko czopków, nie ma za to pręcików.

Brodawka nerwu wzrokowego - miejsce na siatkówce, z którego wychodzą włókna nerwu wzrokowego i przenoszą odebrane wrażenia do komory płatów potylicznych mózgu. Nie ma pręcików ani czopków, jest więc niewrażliwa na światło i barwę, dlatego też, nazywana jest plamką ślepą.

Kontakt: mse@zludzenia.pl